Soru Deposu

SORU DEPOSU

Soru deposu programı Matematik Stüdyo Projesinin bir ürünüdür. Yukarıda açılış sayfası görünen  program, 6 bölümden oluşmaktadır.

Programı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

 Soru Deposu İndir
NOT: Programı indirdikten sonra, düzeltmeleri ve yenilikleri almak için program açılış ekranında bulunan güncelle () düğmesine basınız.

Facebook grubumuza üye olarak program ile ilgili yapılan paylaşımlardan haberdar olabilir veya paylaşımda bulunabilirsiniz:  https://www.facebook.com/groups/315822075471427/

Çalışma Sayfası Bölümü; derslerde etkileşimli tahtaya yazı yazmak ve soru çözmek amacıyla tasarlandı.

Kalem uygulaması ile birlikte açılan çalışma sayfası öğretmen ve öğrenciler için gayet kullanışlıdır.
Soru Arşivi Bölümü; matematik kazanımları ve soruları ile birlikte açılır. Bu bölümde tüm sorulara ulaşabilmenin yanı sıra; yeni soru hazırlayabilir, sorulara cevap girebilir, program kullanıcıları tarafından hazırlanmış diğer soruları indirebilir veya soruları silebilirsiniz.
    Bu bölümde ayrıca; seçtiğiniz soruyu çalışma sayfasına taşıyarak burada üzerinde çalışma yapabilirsiniz, soruyu yazılı sınavda soracağınıza dair işaretleme yapabilirsiniz ve yazılıda sormak için işaretlenmiş soruları düzenleyebilirsiniz.
    Ayrıca soruları seçerek çalışma sayfasında üzerinde çalışma yapabileceğiniz “TIKLA SEÇ” butonu bulunmaktadır.
    Başka bir branş öğretmeni iseniz veya soruları ve kazanımları silip kendinize göre düzenlemek isterseniz, bu işlemi ayarlar bölümünden yapabilirsiniz (Bu işlem tüm güncelleme ve paylaşımları devre dışı bırakır). Kazanımları değiştirmeden de Kullanıcı Klasörleri sekmesinden kendiniz için soru arşivi oluşturup kullanabilirsiniz.
    Kapat sekmesinin solunda bulunan “Soru İşareti” düğmesine tıklarsanız aşağıdaki gibi bir ekran açılır.

Burada, program için soru hazırlarken veya alıntılarken dikkat etmeniz gereken notlar yer almaktadır. Ayrıca kazanımlar için hazırlanmış ve paylaşılmış yeni soruları toplu olarak indirebileceğiniz butonlar mevcuttur.

Kazanım Testleri Bölümünde; kazanımlara ait sorulardan istediklerinizi seçerek, sıralayarak çok hızlı bir şekilde kazanım testleri oluşturabilirsiniz.

   Oluşturduğunuz kazanım testlerini yazdırabilir, pdf olarak kaydedebilir, etkileşimli tahtada çözebilirsiniz ve isterseniz düzenleyebilir, paylaşabilirsiniz veya paylaştırılmış kazanım testi varsa indirebilirsiniz.
TIKLAYIP EKLE butonu ile de soruları toplu olarak görerek teste ekleyebilirsiniz.
Değerlendirme Testleri Bölümü: Bu bölümde, bir çok kazanıma yönelik sorulardan oluşan değerlendirme veya tekrar amaçlı testler oluşturabilirsiniz, oluşturduğunuz bu testleri çalışma sayfasında açabilirsiniz veya yazdırabilirsiniz. Bu bölüm henüz tamam olarak bitmedi.
    Değerlendirme testlerinin soru seçme ekranında soru arşivinde yaptığımız her şeyi yapabilirsiniz.

Yazılı Sınav Hazırla: Bu bölümü kullanarak, tek gruplu sınavlar hazırlayabilir, pdf olarak kaydedebilir veya yazdırabilirsiniz. Oluşturduğunuz sınavları uyguladıktan sonra sınav sorularını etkileşimli tahtada açarak öğrencilere çözebilirsiniz.

Bu bölümün soru seçme ekranında da soru arşivinde yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz.

Bilgi Yarışması Hazırla: Bu bölümü kullanarak, program içinde bulunan soruları kullanarak veya yeni sorular ekleyerek bilgi yarışmaları hazırlayabilirsiniz.

Program 8 gruba kadar izin vermektedir. Bilgi yarışmasında kullanacağınız sorulara cevap eklemeniz zorunludur.

     Hazırladığınız bilgi yarışmasının açılış ekranı yazdığınız yazının yukarıdaki gibi tam ekran bir görüntüdür. Gir butonuna basarsanız, aşağıdaki bilgi yarışması uygulama alanına girersiniz.
     Burada başlat butonu ile süre geri sayar, süre bitiminde cevap butonu aktif olur. Ayrıca kalem butonu ile çalışma sayfasında sorunun çözümünü öğrencilere anlatabilirsiniz.

Hazırladığınız bilgi yarışmasının uygulama ekranı yukarıdaki gibidir. Gruplarda bulunan koyu renkli butonlar yardımı ile soruyu doğru cevaplayan gruplara puan verilebilir.

BARIŞ SAKALLIOĞLU
MATEMATİK ÖĞRETMENİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir